HS50-10KF - Power resistors
HS50-10KF
  • Category: Power resistors
  • Manufacturer: ARCOL/OHMITE
  • Part Number: HS50 10K F
Description
Resistor: wire-wound; screw; 10kΩ; 50W; ±1%; 1.25kV; 100ppm/°C
Specifications
Manufacturer ARCOL/OHMITE
Type of resistor wire-wound
Mounting screw
Resistance 10kΩ
Power 50W
Tolerance ±1%
Operating voltage 1.25kV
Body dimensions 49.1x29.7x14.8mm
Resistor features needs additional heatsink
Temperature coefficient 100ppm/°C
Leads for soldering
Mounting holes pitch 39.7x21.4mm
Power without heatsink 14W