HP2512-16R-1% - SMD resistors
HP2512-16R-1%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: HP122WF160JT4E
Description
Resistor: thick film; high power; SMD; 2512; 16Ω; 2W; ±1%; 250V
Specifications
Manufacturer ROYALOHM
Type of resistor thick film
Kind of resistor high power
Mounting SMD
Case - inch 2512
Case - mm 6432
Resistance 16Ω
Power 2W
Tolerance ±1%
Operating voltage 250V
Max. overload voltage 500V
Operating temperature -55...155°C