HP06-1K81% - SMD resistors
HP06-1K81%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: HP06W2F1801T5E
Description
Resistor: thick film; high power; SMD; 1206; 1.8kΩ; 0.5W; ±1%; 200V
Specifications
Manufacturer ROYALOHM
Type of resistor thick film
Kind of resistor high power
Mounting SMD
Case - inch 1206
Case - mm 3216
Resistance 1.8kΩ
Power 0.5W
Tolerance ±1%
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 400V
Operating temperature -55...155°C