HP05-150R5% - SMD resistors
HP05-150R5%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: HP05W3J0151T5E
Description
Resistor: thick film; high power; SMD; 0805; 150Ω; 0.3W; ±5%; 150V
Type of resistor thick film
Kind of resistor high power
Mounting SMD
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Resistance 150Ω
Power 0.3W
Tolerance ±5%
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...155°C