HP03-1K25% - SMD resistors
HP03-1K25%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: HP03W5J0122T5E
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 1.2kΩ; 0.2W; ±5%; 50V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer ROYALOHM
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Resistance 1.2kΩ
Power 0.2W
Tolerance ±5%
Operating voltage 50V
Max. overload voltage 100V
Operating temperature -55...155°C