H05V-K1X0.5PK - Single Core Cable - Strand
H05V-K1X0.5PK
Description
Wire; H05V-K; stranded; Cu; 0.5mm2; PVC; pink; 300V,500V; 100m
Specifications
Manufacturer LAPP
Type of wire assembly
Kind of wire H05V-K
Core structure stranded
Kind of core Cu
Number of cores 1
Core section 0.5mm2
Wire insulation material PVC
Insulation colour pink
Rated voltage 0.3kV
0.5kV
Operating temperature -30...80°C
Package contents 100m
Flexibility class 5
Cable external diameter 2.5mm