GRM1885C1H102FA01D - MLCC SMD capacitors
GRM1885C1H102FA01D
Description
Capacitor: ceramic; MLCC; 1nF; 50V; C0G (NP0); ±1%; SMD; 0603; 180mm
Kind of capacitor MLCC
Capacitance 1nF
Operating voltage 50V
Dielectric C0G (NP0)
Tolerance ±1%
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Manufacturer series GRM
Roll diameter max. 180mm
Operating temperature -55...125°C