GRM1555C1H120GA01D - MLCC SMD capacitors
GRM1555C1H120GA01D
Description
Capacitor: ceramic; MLCC; 12pF; 50V; C0G (NP0); ±2%; SMD; 0402; 180mm
Specifications
Manufacturer MURATA
Type of capacitor ceramic
Kind of capacitor MLCC
Capacitance 12pF
Operating voltage 50V
Dielectric C0G (NP0)
Tolerance ±2%
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Manufacturer series GRM
Roll diameter max. 180mm
Operating temperature -55...125°C