GFM-1012-25 - Plain Bearings
GFM-1012-25
  • Category: Plain Bearings
  • Manufacturer: IGUS
  • Part Number: GFM-1012-25
Description
Bearing: sleeve bearing; with flange; Øout: 12mm; Øint: 10mm
Specifications
Manufacturer IGUS
Type of bearing sleeve bearing
Version with flange
Outside diameter 12mm
Internal diameter 10mm
Length 25mm
Material iglidur® G
Colour dark grey
Mechanical elements features lubricant-free
Operating temperature -40...130°C
Shore hardness 81
Kind of Bearing slide
Flange diameter 18mm