GCM21BC72A105KE36L - MLCC SMD capacitors
GCM21BC72A105KE36L
Description
Capacitor: ceramic; MLCC; 1uF; 100V; X7S; ±10%; SMD; 0805; 180mm
Specifications
Manufacturer MURATA
Type of capacitor ceramic
Kind of capacitor MLCC
Capacitance 1µF
Operating voltage 100V
Dielectric X7S
Tolerance ±10%
Mounting SMD
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Manufacturer series GCM
Roll diameter max. 180mm
Operating temperature -55...125°C