FH202AC-25/0.03 - RCD Circuit Breakers
FH202AC-25/0.03
Description
RCD breaker; Inom: 25A; Ires: 30mA; Max surge current: 250A; 230VAC
Specifications
Manufacturer ABB
Type of protection RCD breaker
Kind of circuit breaker type AC
Current rating 25A
Residual current 30mA
Max surge current 250A
Number of poles 2
Rated voltage 230V AC
Mounting for DIN rail mounting
IP rating IP20
Cross section of connecting wires 1...25mm2
Operating temperature -5...40°C