FG28C0G1H101JNT00 - MLCC THT capacitors
FG28C0G1H101JNT00
Description
Capacitor: ceramic; MLCC; 100pF; 50V; C0G (NP0); ±5%; THT; 5mm
Specifications
Manufacturer TDK
Type of capacitor ceramic
Kind of capacitor MLCC
Capacitance 0.1nF
Operating voltage 50V
Dielectric C0G (NP0)
Tolerance ±5%
Mounting THT
Terminal pitch 5mm
Body dimensions 4x5.5x2.5mm
Operating temperature -55...125°C