ERJ6GEYJ5R6V - SMD resistors
ERJ6GEYJ5R6V
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Part Number: ERJ6GEYJ5R6V
Description
Resistor: thick film; 0805; 5.6Ω; 125mW; ±5%; ERJ6GEY; 600ppm/°C
Type of resistor thick film
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Resistance 5.6Ω
Power 0.125W
Tolerance ±5%
Manufacturer series ERJ6GEY
Temperature coefficient 600ppm/°C