ERJ2RKF15R0X - SMD resistors
ERJ2RKF15R0X
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Part Number: ERJ2RKF15R0X
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 15Ω; 100mW; ±1%; ERJ2RKF; 50V
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 15Ω
Power 0.1W
Tolerance ±1%
Manufacturer series ERJ2RKF
Operating voltage 50V
Max. overload voltage 100V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 100ppm/°C