ERA6AEB4022V - SMD resistors
ERA6AEB4022V
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Part Number: ERA6AEB4022V
Description
Resistor: thin film; SMD; 0805; 40.2kΩ; 125mW; ±0.1%; ERA6AEB
Case - mm 2012
Resistance 40.2kΩ
Power 0.125W
Tolerance ±0.1%
Manufacturer series ERA6AEB
Max. overload voltage 200V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 25ppm/°C