ELG-75-12A - LED Power Supplies
ELG-75-12A
Description
Power supply: switching; LED; 60W; 12VDC; 2.5÷5A; 180÷295VAC; IP65
Specifications
Manufacturer MEAN WELL
Type of power supply switching
Application LED
Kind of power supply LED
Power 60W
Output voltage 12V DC
Output voltage range 10.8...13.2V DC
Output current 2.5...5A
Supply voltage 180...295V AC
255...417V DC
IP rating IP65
Body dimensions 180x63x35.5mm
Manufacturer series ELG A
Protection anti-overload OPP
anti-overvoltage OVP
overheating OTP
short circuit protection SCP
Operating temperature -40...85°C
Electrical connection wires L N
Lead length 0.3m
Number of outputs 1
Additional functions active PFC
adjustable output voltage and current level
Efficiency 85%
Power consumption without load <0.5W