EEUFM1E222L - THT electrolytic capacitors
EEUFM1E222L
Description
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 2200uF; 25VDC; Ø12.5x35mm
Mounting THT
Capacitance 2.2mF
Operating voltage 25V DC
Body dimensions Ø12.5x35mm
Terminal pitch 5mm
Tolerance ±20%
Service life 7000h
Impedance 12mΩ
Operating temperature -55...105°C
Manufacturer series FM
Conform to the norm AEC-Q200
Height 35mm
Diameter 12.5mm