EEUFC1V560H - THT electrolytic capacitors
EEUFC1V560H
Description
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 56uF; 35VDC; Ø6.3x11.2mm
Mounting THT
Capacitance 56µF
Operating voltage 35V DC
Body dimensions Ø6.3x11.2mm
Terminal pitch 2.5mm
Tolerance ±20%
Service life 1000h
Impedance 0.35Ω
Operating temperature -55...105°C
Manufacturer series FC
Conform to the norm AEC-Q200
Height 11.2mm
Diameter 6.3mm