EEUFC1J681 - THT electrolytic capacitors
EEUFC1J681
Description
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 680uF; 63VDC; Ø16x25mm; ±20%
Specifications
Manufacturer PANASONIC
Type of capacitor electrolytic
Kind of capacitor low ESR
Mounting THT
Capacitance 680µF
Operating voltage 63V DC
Body dimensions Ø16x25mm
Terminal pitch 7.5mm
Tolerance ±20%
Service life 5000h
Impedance 50mΩ
Operating temperature -55...105°C
Manufacturer series FC
Conform to the norm AEC-Q200
Height 25mm
Diameter 16mm