ECA1HM4R7B - THT electrolytic capacitors
ECA1HM4R7B
Description
Capacitor: electrolytic; THT; 4.7uF; 50VDC; Ø5x11mm; Pitch: 5mm
Specifications
Manufacturer PANASONIC
Type of capacitor electrolytic
Mounting THT
Capacitance 4.7µF
Operating voltage 50V DC
Body dimensions Ø5x11mm
Terminal pitch 5mm
Tolerance ±20%
Service life 2000h
Operating temperature -40...85°C
Manufacturer series M
Operating current 45mA
Height 11mm
Diameter 5mm