MGR0.5W-4M7 - THT Resistors
MGR0.5W-4M7
  • Category: THT Resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: MGRFW2F4704A10
Description
Resistor: metal glaze; THT; 4.7MΩ; 0.5W; ±1%; 3.5kV; Ø0.6x28mm
Specifications
Manufacturer ROYALOHM
Type of resistor metal glaze
Mounting THT
Resistance 4.7MΩ
Power 0.5W
Tolerance ±1%
Operating voltage 3.5kV
Max. overload voltage 4kV
Leads dimensions Ø0.6x28mm
Body dimensions Ø3.8x10mm
Resistor features conformity with VDE
high stability of parameters in overload conditions
resistance to electrical surges
stability under changing environmental conditions
Temperature coefficient 200ppm/°C
Leads axial
Length 10mm
Diameter 3.8mm