DMP6050SSD-13 - Multi channel transistors
DMP6050SSD-13
Description
Transistor: P-MOSFET x2; unipolar; -60V; -3.9A; Idm: -32A; 1.2W; SO8
Specifications
Manufacturer DIODES INCORPORATED
Type of transistor P-MOSFET x2
Polarisation unipolar
Drain-source voltage -60V
Drain current -3.9A
Pulsed drain current -32A
Power dissipation 1.2W
Case SO8
Gate-source voltage ±20V
On-state resistance 55mΩ
Mounting SMD
Kind of package 13 inch reel