CS0603-0R51-1%-HP - SMD resistors
CS0603-0R51-1%-HP
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: CS03FTFPR510
Description
Resistor: thick film; sensing; SMD; 0603; 510mΩ; 0.2W; ±1%
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Resistance 0.51Ω
Power 0.2W
Tolerance ±1%
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 200ppm/°C