CS0402-0R50-1%-HP - SMD resistors
CS0402-0R50-1%-HP
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: CS02FTGWR500
Description
Resistor: thick film; sensing; SMD; 0402; 500mΩ; 0.125W; ±1%
Specifications
Manufacturer Viking
Type of resistor thick film
Kind of resistor sensing
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 0.5Ω
Power 0.125W
Tolerance ±1%
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 300ppm/°C