CRCW040268K0FKTDBC - SMD resistors
CRCW040268K0FKTDBC
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: VISHAY
  • Part Number: CRCW040268K0FKTDBC
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 68kΩ; 62.5mW; ±1%; 50V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer VISHAY
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 68kΩ
Power 62.5mW
Tolerance ±1%
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 100ppm/°C