CRCW040210R0FKEDHP - SMD resistors
CRCW040210R0FKEDHP
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: VISHAY
  • Part Number: CRCW040210R0FKEDHP
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 10Ω; 0.063W; ±1%; 50V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer VISHAY
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 10Ω
Power 63mW
Tolerance ±1%
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 100ppm/°C