CQ0805-120R-1% - SMD resistors
CQ0805-120R-1%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: CQ05S8F1200T5E
Description
Resistor: thick film; SMD; 0805; 120Ω; 0.125W; ±1%; CQ; 150V
Mounting SMD
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Resistance 120Ω
Power 0.125W
Tolerance ±1%
Manufacturer series CQ
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...155°C