CQ0603-150R-1% - SMD resistors
CQ0603-150R-1%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: CQ03SAF1500T5E
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 150Ω; 0.1W; ±1%; CQ; 75V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer ROYALOHM
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Resistance 150Ω
Power 0.1W
Tolerance ±1%
Manufacturer series CQ
Operating voltage 75V
Max. overload voltage 100V
Operating temperature -55...155°C