CQ0402-6R8-5% - SMD resistors
CQ0402-6R8-5%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: CQ02WGJ068JTCE
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 6.8Ω; 62.5mW; ±5%; CQ; 50V
Case - mm 1005
Resistance 6.8Ω
Power 62.5mW
Tolerance ±5%
Manufacturer series CQ
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 200ppm/°C