C4AQUBW5250A3NJ - THT Film Capacitors
C4AQUBW5250A3NJ
Description
Capacitor: polypropylene; DC-Link; 25uF; Uoper: 1.3kVDC; Ifsm: 331A
Specifications
Manufacturer KEMET
Type of capacitor polypropylene
Kind of capacitor DC-Link
Capacitance 25µF
Operating voltage 1.3kV DC
Max. operating voltage 1.3kV DC
Max. operating current 16A
Max. forward impulse current 331A
Mounting THT
ESR value 5.2mΩ
Manufacturer series C4AQ
Tolerance ±5%
Body dimensions 57.5x50x35mm
Terminal pitch 52.5x20.3mm
Conform to the norm AEC-Q200
Climate class 55/105/56
IEC 60068-1
Capacitor application filtering
Pulse resistance 13V/μs
Operating temperature -40...105°C