C1005X5R1H104KBB - MLCC SMD capacitors
C1005X5R1H104KBB
Description
Capacitor: ceramic; MLCC; 100nF; 50V; X5R; ±10%; SMD; 0402; 178mm
Specifications
Manufacturer TDK
Type of capacitor ceramic
Kind of capacitor MLCC
Capacitance 0.1µF
Operating voltage 50V
Dielectric X5R
Tolerance ±10%
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Roll diameter max. 178mm
Operating temperature -55...85°C