BF9400E110 - Contactors - Main modules
BF9400E110
Description
Contactor: 3-pole; NO x3; 60÷110VAC,60÷110VDC; 94A; BF; W: 55mm
Specifications
Manufacturer LOVATO ELECTRIC
Type of contactor 3-pole
Contacts configuration NO x3
Control voltage 60...110V AC
60...110V DC
Max. operating current 94A
Mounting for DIN rail mounting
Manufacturer series BF
Leads screw terminals
Width 55mm
Height 136mm
Insulation voltage 690V
Supply voltage frequency 50/60Hz
Operating temperature -40...70°C