BF1801D220 - Contactors - Main modules
BF1801D220
Description
Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NC; 220VDC; 18A; BF
Specifications
Manufacturer LOVATO ELECTRIC
Type of contactor 3-pole
Contacts configuration NO x3
Integrated auxiliary contacts NC
Control voltage 220V DC
Max. operating current 18A
Mounting for DIN rail mounting
Manufacturer series BF
Leads screw terminals
Width 45mm
Height 81mm
Insulation voltage 690V
Operating temperature -50...70°C