B2.9X16/BN1016 - Screws
B2.9X16/BN1016
  • Category: Screws
  • Manufacturer: Bossard AG
  • Part Number: 1381482
Description
Screw; 2.9x16; Head: cheese head; Phillips; PH1; hardened steel
Specifications
Manufacturer BOSSARD
Type of mounting element screw
Thread 2,9
Length 16mm
Kind of head cheese head
Kind of cut Phillips
Cut size PH1
Material hardened steel
Plating material zinc
Head height 2.2mm
Head diameter 5.6mm