AT10-880-32-77ZA - Mechanical Power Transmission
AT10-880-32-77ZA
Description
Timing belt; AT10; W: 32mm; H: 5mm; Lw: 880mm; Tooth height: 2.5mm
Specifications
Manufacturer OPTIBELT
Type of mounting element timing belt
Kind of profile AT10
Belt width 32mm
Belt height 5mm
Nominal length 880mm
Tooth height 2.5mm
Number of teeth 88
Material polyurethane
Version maintenance-free
with steel wire cord
Tooth pitch 10mm
Operating temperature -30...80°C