ARG0805-10R-0.5% - SMD resistors
ARG0805-10R-0.5%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: ARG05DTC0100
Description
Resistor: thin film; SMD; 0805; 10Ω; 0.125W; ±0.5%; ARG; 150V
Mounting SMD
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Resistance 10Ω
Power 0.125W
Tolerance ±0.5%
Manufacturer series ARG
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 25ppm/°C