ARG0603-15K-0.5% - SMD resistors
ARG0603-15K-0.5%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: ARG03DTC1502
Description
Resistor: thin film; SMD; 0603; 15kΩ; 0.1W; ±0.5%; ARG; 75V; 25ppm/°C
Specifications
Manufacturer Viking
Type of resistor thin film
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Resistance 15kΩ
Power 0.1W
Tolerance ±0.5%
Manufacturer series ARG
Operating voltage 75V
Max. overload voltage 150V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 25ppm/°C