AR2010-10K-0.1% - SMD resistors
AR2010-10K-0.1%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: AR10BTCV1002
Description
Resistor: thin film; precise; SMD; 2010; 10kΩ; 0.25W; ±0.1%; AR; 200V
Specifications
Manufacturer Viking
Type of resistor thin film
Kind of resistor precise
Mounting SMD
Case - inch 2010
Case - mm 5025
Resistance 10kΩ
Power 0.25W
Tolerance ±0.1%
Manufacturer series AR
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 400V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 25ppm/°C