AR0805-68K-0.1% - SMD resistors
AR0805-68K-0.1%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: AR05BTCW6802
Description
Resistor: thin film; precise; SMD; 0805; 68kΩ; 0.125W; ±0.1%; AR
Case - mm 2012
Resistance 68kΩ
Power 0.125W
Tolerance ±0.1%
Manufacturer series AR
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 25ppm/°C