AR0603-33R-0.1% - SMD resistors
AR0603-33R-0.1%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: AR03BTCX0330
Description
Resistor: thin film; precise; SMD; 0603; 33Ω; 0.1W; ±0.1%; AR; 75V
Specifications
Manufacturer Viking
Type of resistor thin film
Kind of resistor precise
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Resistance 33Ω
Power 0.1W
Tolerance ±0.1%
Manufacturer series AR
Operating voltage 75V
Max. overload voltage 150V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 25ppm/°C