AL300W-60R - Power resistors
AL300W-60R
  • Category: Power resistors
  • Manufacturer: SR PASSIVES
  • Part Number: AL300W-60R
Description
Resistor: wire-wound; with heatsink; 60Ω; 300W; ±5%; 215x60x30mm
Specifications
Manufacturer SR PASSIVES
Type of resistor wire-wound
Kind of resistor with heatsink
Resistance 60Ω
Power 300W
Tolerance ±5%
Body dimensions 215x60x30mm
Temperature coefficient 200ppm/°C
Leads cables
Lead length 0.4m
Mounting holes pitch 200mm