AHP50W-6RJ - Power resistors
AHP50W-6RJ
  • Category: Power resistors
  • Manufacturer: SR PASSIVES
  • Part Number: AHP50W-6RJ
Description
Resistor: wire-wound; with heatsink; 6Ω; 50W; ±5%; 50ppm/°C; 38.5mm
Specifications
Manufacturer SR PASSIVES
Type of resistor wire-wound
Kind of resistor with heatsink
Resistance
Power 50W
Tolerance ±5%
Temperature coefficient 50ppm/°C
Leads for soldering
Mounting holes pitch 38.5mm