ACT108W-600E.135 - Thyristors - others
ACT108W-600E.135
  • Category: Thyristors - others
  • Manufacturer: WeEn Semiconductors
  • Part Number: ACT108W-600E,135
Description
Thyristor: AC switch; 600V; Ifmax: 0.8A; Igt: 10mA; SOT223; SMD
Specifications
Type of thyristor AC switch
Max. off-state voltage 0.6kV
Max. load current 0.8A
Gate current 10mA