AC0402FR-078K2L - SMD resistors
AC0402FR-078K2L
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: AC0402FR-078K2L
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 8.2kΩ; 62.5mW; ±1%; AC; 50V
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 8.2kΩ
Power 62.5mW
Tolerance ±1%
Manufacturer series AC
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C
Kind of package 7 inch reel