AC0402FR-073K83L - SMD resistors
AC0402FR-073K83L
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: AC0402FR-073K83L
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 3.83kΩ; 62.5mW; ±1%; 50V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 3.83kΩ
Power 62.5mW
Tolerance ±1%
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C