7S.36.9.024.5510 - Safety Switches - Control Modules
7S.36.9.024.5510
Description
Automation module: safety relay; 24VDC; OUT: 6; 7S; -40÷70°C; IP20
Specifications
Manufacturer FINDER
Type of automation module safety relay
Supply voltage 24V DC
Number of outputs 6
Mounting for DIN rail mounting
Manufacturer series 7S
Operating temperature -40...70°C
Electrical connection screw terminals
Safety category 3
Safety outputs NC x1
NO x5
IP rating IP20
Body dimensions 22.5x86.2x100.3mm
Contacts electrical parameters 250V AC / 6A
Mechanical durability 10000000 cycles
Electrical life 100000 cycles
Current rating 6A
Insulation voltage 250V