1.5KE250CA-DIO - Bidirectional TVS THT diodes
1.5KE250CA-DIO
Description
Diode: TVS; 250V; 4.5A; bidirectional; ±5%; Ø5,4x7,5mm; 1.5kW; 1.5KE
Specifications
Manufacturer DIOTEC SEMICONDUCTOR
Type of diode TVS
Max. off-state voltage 214V
Breakdown voltage 250V
Max. forward impulse current 4.5A
Semiconductor structure bidirectional
Tolerance ±5%
Body dimensions Ø5.4x7.5mm
Mounting THT
Leakage current 5µA
Kind of package Ammo Pack
Peak pulse power dissipation 1.5kW