0ZCJ0025AF2E - SMD Polymer Fuses
0ZCJ0025AF2E
Description
Fuse: PTC polymer; 250mA; Imax: 40A; SMD; 0ZCJ; 1206
Specifications
Manufacturer BEL FUSE
Type of fuse PTC polymer
Current rating 0.25A
Maximum current 40A
Switched current 0.5A
Max. voltage 24V
Mounting SMD
Manufacturer series 0ZCJ
Power 0.6W
Min. resistance 550mΩ
Max resistance 2.3Ω
Case - inch 1206
Operating temperature -40...85°C