08053D475KAT2A - MLCC SMD capacitors
08053D475KAT2A
Description
Capacitor: ceramic; MLCC; 4.7uF; 25V; X5R; ±10%; SMD; 0805; 180mm
Specifications
Manufacturer KYOCERA AVX
Type of capacitor ceramic
Kind of capacitor MLCC
Capacitance 4.7µF
Operating voltage 25V
Dielectric X5R
Tolerance ±10%
Mounting SMD
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Roll diameter max. 180mm
Operating temperature -55...85°C