0251.750MAT1L - Axial Fuses - Super Fast
0251.750MAT1L
Description
Fuse: fuse; 750mA; 125V; ultra rapid; axial; 2.8x7.1mm; PICO II
Specifications
Manufacturer LITTELFUSE
Type of fuse fuse
Current rating 0.75A
Rated voltage 0.125kV
Fuse characteristics ultra rapid
Kind of fuse axial
miniature
Fuse size 2.8x7.1mm
Manufacturer series PICO II
Breaking capacity 50A
Breaking characteristics 1In: min 4h
2In: max 1s
2.75In: max 300ms
4In: max 30ms
10In: max 4ms
Max voltage drop 176mV
Energy I2t 0.153A2s
Pin diameter 0.64mm